Fiber ve Çelik Telli Beton | Makro Beton - Endüstriyel Zemin & Beton Uygulamaları

Fiber ve Çelik Telli Beton

Fiber ve Çelik Telli Beton

Fiber ve Çelik Telli Beton

Fiber ve Çelik Telli Beton Dökümü

TS 10513 standardına uygun olarak üretilen iki ucu kancalı çelik  teller beton donatılarında kullanılmaktadır.Çelik fiber tel, hazır beton içerisine konulan ince ve kısa çelik teller olup değişik çap ve uzunluktadır. Uçları kancalı çelik teller beton içine katılarak homojen bir dağılım elde edilir.

 

Çelik hasır yerine beton takviye donatısı olarak rahatlıkla kullanılabilir. Zaman tasarrufu ve uygulama kolaylığı sağlar.

 

Teknik Özellikleri:

Çekme mukavemeti (tensile strength): ort. 1100 MPa

iki ucu kancalı, C sınıfı ASTM A820 ile uyumlu soğuk çekilmiş SAE 1006 veya SAE 1008 kalite filmaşinden üretilmiştir.

 

Tel Çeşitleri:

Çap (d): 1.00mm, uzunluk (ln) : 50mm

Çap (d): 0.90mm, uzunluk (ln) : 60mm

Çap (d): 0.75mm, uzunluk (ln) : 60mm

Çap (d): 0.53mm, uzunluk (ln) : 35mm

 

Çelik fiber teller, yeteri kadar dayanıma sahip, çelik tel-matris bağı yeterli ve uygun miktarda kullanılırsa çatlak genişliğini minimum  düzeyde tutar ve betonun tepe yükü sonrası büyük şekil değiştirme yaparak yük taşımasını sağlar. Böylece yüksek sünekliğe sahip betonlar elde etmek mümkün olur.

Aşağıdaki beton donatı uygulamalarında kullanılır:

- Saha betonu, şap betonu, zemin, şap ve temel betonlarında

- Püskürtme beton uygulamalarında (tüneller, şev stabilizesi, barajlar)

- Prekast beton dökümlerinde (paneller, beton borular)

Çelik FiberTel Donatı Nasıl kullanılır?

20 veya 25 kg’lık paketlerde satılan çelik teller, mikserin içine boşaltılarak doğrudan beton harcı içerisine katılır. Çelik teller harcın içerisine homojen bir şekilde dağılır ve başka herhangi bir yük taşıma donatısına gerek kalmadan kullanılabilen bir beton elde edilir. Betonun dökümü ve uygulanması sırasında herhangi bir ek işlem gerektirmez.

Beton Çelik Teli Dozajı ?

Hazırlanan betona ilave edilecek çelik fiber tellerin miktarı (kg/m3) öncelikle çelik fiber telin tipine (çap ve uzunluk), maksimum agrega çapına, normal ya da pompa betonu olmasına bağlıdır. En uygun çelik fiber tel miktarının belirlenmesi ancak en iyi karışımın belirlenmesinden sonra mümkündür.

Çift sıra hasır çelikten çok daha iyi performans elde etmek için 1 m3 betonda ortalama 20 kg çelik fiber tel kullanılabilir.

Beton Donatı Tellerin Avantajları:

Çekme dayanımı 1100MPa olup çelik hasırda kullanılan tellerin iki katıdır.

Uçları kanca şeklinde olup betonda iyi ankraj sağlar. Betonun enerji yutma kapasitesini arttırır. Betonun ömrü uzar. Sıcaklık değişimine ve farklı sertleşme sürecine bağlı çatlaklar yok olur.Çelik fiber teller çatlak üzerinde köprü görevi görerek çatlağın ilerlemesini önler.

Hasır çelik nakliyesi ve uygulama zamanından tasarruf edilir. Örneğin, 10 günde yapılabilen tipik bir zemin beton işi daha çabuk biter. Tünel veya beton panel ve boru üretimlerinde bu süre çok daha kısalmaktadır. Çelik hasır nakliyesi, serilmesi ve taşımaları olmaz. Betoniyerlerde doğruca serilir.

Çelik Teller betonda homojen bir donatı dağılımı sağlar.

Çelik telli betonun esneme özelliği artar. Betonun enerji tutma kapasitesi artar . Donatı bütün betona dağıldığı için çatlak kontrolü daha iyi sağlanır. Dinamik ve ani yüklemelere karşı çelik telli beton daha yüksek direnç gösterir. Özellikle zımbalama etkisine karşı direnci kanıtlanmıştır. Klasik uygulamalardaki derz açıklığından daha fazla derz açıklığı sağlanır.

Ekonomik olarak: Betonun dayanıklılığı artar. Çelik telli beton ile, döşeme kalınlığı azaltılır. Çelik teller ile inşaat süresi kısaltılır. Toplam maliyette %10 – % 15 kadar düşüş elde edilir.

Etiketler

Fiber ve Çelik Telli Beton, çelik telli beton

Paylaş:

Diğer Hizmetlerimiz